Zpráva o činnosti Free Czech Media v letech 2015 a 2016

Novináři založili sdružení proti omezování svobody médií

Sdružení novinářů proti omezování svobody médií Free Czech Media vzniklo v Praze dne 18. listopadu 2014. Založili ho Pavel ŠafrTomáš KlvaňaBarbora TachecíJan Jandourek a Jefim Fištejn.

„Naším cílem je sledovat případy mocenské manipulace, skryté cenzury a zřejmé autocenzury, které se množí v klíčových českých médiích,“ řekl na ustavující schůzi nově zvolený předseda sdružení Pavel Šafr.

Nová organizace novinářů vznikla pod právní formou „zapsaný spolek“ ve dnech 25. výročí pádu komunistického režimu. Motivem k jejímu vzniku je skutečnost, že míra svobody slova a nezávislosti médií na politické moci se právě v období, kdy si Česká republika připomíná čtvrtstoletí od návratu demokratických poměrů, povážlivě snižuje.

Smyslem činnosti Free Czech Media bude sledovat prostřednictvím vlastních webových stránek mocenský nátlak na práci novinářů, propojování politické, ekonomické a mediální moci, úbytek faktické plurality a tím i zhoršování podmínek pro férovou politickou soutěž. Sdružení tím chce upozorňovat na riziko koroze demokratických poměrů v České republice.

Dalším úkolem Free Czech Media je informovat mezinárodní instituce o stavu svobody slova v naší zemi, navazovat s nimi kontakty a takovou spolupráci, která by napomohla ke zvýšení profesionální úrovně a demokratického povědomí českých novinářů. Web Free Czech Media bude zároveň informovat českou veřejnost i o porušování principů svobody slova v zahraničí.

Od počátku roku 2015 sdružení pořádá diskuse o stavu svobody médií v České republice a provozuje zpravodajské a diskusní webové stránky Svobodné fórum.

Zakladatelé Free Czech Media: 

Pavel Šafr, dlouholetý šéfredaktor klíčových pražských deníků, bývalý člen představenstva vydavatelství Mafra a.s., bývalý zástupce generálního ředitele vydavatelství Economia a šéfredaktor týdeníku Reflex.

Tomáš Klvaňa, vysokoškolský učitel a bývalý mluvčí prezidenta republiky.

Jan Jandourek, vysokoškolský učitel a dlouholetý komentátor.

Barbora Tachecí, televizní a rozhlasová novinářka a moderátorka a také bývalá šéfredaktorka stanice Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál.

Jefim Fištejn, dlouholetý komentátor Radia Svobodná Evropa a dalších médií a také bývalý šéfredaktor Lidových novin.