Televize NOVA opět pro Babiše. O nahrávkách se divák téměř nedozví

Jak již deník FORUM 24 informoval, televize NOVA dlouhodobě ve svém zpravodajství ignoruje aféry ministra financí Andreje Babiše a hlavní zpravodajská relace Televizní noviny informuje o mnoha tématech v jeho prospěch. Potvrdili to nejen bývalí reportéři Emma Smetana a Hanuš Hanslík, stačí se na zprávy v 19.30 podívat. Ač je v posledních dnech tématem číslo jedna vládní krize a zejména nahrávky, na kterých je zachycen Babiš, jak připravuje s novinářem dehonestující články na své protivníky nebo dostane do ruky živý policejní spis, divák se o nich nedozví téměř nic.

Předně − v hlavním vysílacím čase nebyla na TV NOVA ani jedna samostatná zpráva přímo o nahrávkách. Poprvé je o nich řeč až 4. května (první vulgární záznam, ze kterého je zřejmé, že Babiš ovlivňoval rozhodčí soud, se dostala na veřejnost 1. května, druhá, na které je chystán článek proti ČSSD, 3. května) v reportáži Demise Sobotkovy vlády.

Redaktorka Lucie Heřmanská říká toto: „Dobrý večer. V průběhu dneška už padlo jedno trestní oznámení. Ministr financí Andrej Babiš ho podal kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Babiš, který jejich autenticitu nepopřel, na nahrávkách mluví o připravovaných článcích v médiích a nevybíravě se vyjadřuje o některých svých vládních kolezích. K trestnímu oznámení řekl, že považuje za skandální, že je první místopředseda vlády odposloucháván. Kromě toho dnes odpoledne také řekl, že zvažuje i trestní oznámení pro pomluvu na premiéra Bohuslava Sobotku. Ten dnes ještě zhruba hodinu po setkání s prezidentem Zemanem znovu předstoupil před novináře. O pokažené ceremonii už nechtěl mluvit s tím, že to zbytečně odvádí pozornost od jeho důvodů, proč chce podat demisi vlády. Následně se vyjádřil i ke slovům Andreje Babiše. Oba si teď poslechněte.“

Poté 7. května vysílala Nova zprávu Koaliční krize stále nekončí. V krátkém spotu se o nahrávce dozvíme pouze z debaty politiků, kdy Babiš zmiňuje, že udělal chybu, když se s novinářem Markem Přibilem sešel, na což reagují další. A v poslední reportáži z 10. května, která se jmenuje „Kauza Babiš“: Mimořádná schůze sněmovny, dokonce Lucie Borhyová říká: „Mimořádná schůze se měla týkat zejména nahrávek, které údajně dokazují, že Andrej Babiš zneužíval svou moc.“ Slovo údajně je velmi diskutabilní ve chvíli, kdy se jedná o takto zásadní informace a když Babiš na nahrávkách sám hovoří.

Obsah je vysvětlen až v poslední části reportáže, kdy se dozvídáme následující: „V první nahrávce měl Babiš nevybíravě mluvit o svých vládních kolezích. Na druhé prý shromažďuje kompromitující materiál na politické soupeře a pak je nechá zveřejnit v novinách patřících pod Agrofert. Třetí nahrávka měla dokazovat, že Babiš měl v ruce živý spis. Tedy informace o probíhajícím policejním vyšetřování, které jsou tajné. Podle Babiše jsou nahrávky zmanipulované.“