Dotační kauza Čapí hnízdo aneb Čemu se v srpnu a září věnovaly titulní strany

Během čtvrtka 10. srpna se objevila informace o tom, že má být policii vydán kandidát na premiéra a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, společně s místopředsedou strany Jaroslavem Faltýnkem. Důvodem bylo podezření z dotačního podvodu ve výši padesáti milionů korun. Kauza Čapí hnízdo, jež je s tímto dotačním podvodem spojená, se řeší již nějakou dobu. Exministr financí v minulosti mlžil ohledně majetkových práv. Jako majitel velkých tuzemských deníků si mohl zajistit mlčenlivost, či se naopak ve svých médiích veřejně obhajovat. Z analyzovaných titulních stran „Babišových“ médií je bohužel patrné, že zatímco pro Lidové noviny byly důležitější kauzou od 11. srpna do 11. září hormony, pro Mladou frontu DNES to bylo cokoli, jen ne události, které se týkaly vyšetřování dotační kauzy.

Pro srovnání jsme se podívali na to, jak se v období od 11. srpna do 11. září o událostech spojených s vyšetřováním této kauzy informovalo ve čtyřech denících (Lidové noviny, Mladá fronta DNES, Právo, Hospodářské noviny), a to na titulních stranách. Titulní strana je jakýsi symbol důležitosti, vyjadřuje, co je pro danou redakci v určitém okamžiku podstatné, přičemž zpráva s nejvyšší aktuálností a důležitostí je řazena jako otvírák na úvodní straně. Podle toho se dá poznat, jak deníky ke kauze přistupovaly, a jakou důležitost jí přikládaly.

Z výsledků vyplývá, že nejméně byla celá záležitost důležitá pro Mladou frontu DNES. Informace o žádosti o vydání Babiše a Faltýnka policii se objevila 10. srpna, tisk o ní tedy informoval o den později 11. srpna. Zatímco v Právu, Hospodářských a Lidových novinách byla zpráva uvedena na první straně jako otvírák, v Mladé frontě DNES vyhodnotili jako důležitější zveřejnit rozhovor s přítelem prezidenta Zemana, bývalým ministrem Miroslavem Grégrem. Redakci se z nějakého důvodu zdál rozhovor pro čtenáře důležitější než aktuální vyšetřování předsedy nejsilnější strany u nás.

Lidové noviny sice daly informaci jako otvírák Policie žádá: Vydejte Babiše a Faltýnka, ale hned vedle otiskly sloupek Martina Zvěřiny, který polemizuje ohledně naplánování vydání Babiše, a navozuje dojem, že jde u nás již o jakousi tradici, kdy kroky silových složek státu ovlivní volby.

Pro srovnání: Právo věnovalo informaci otvírák O vydání Babiše se rozhodne těsně před volbami a další zprávu uveřejnilo na titulní straně dole Vyšetřování bránit nebudeme, shodují se poslanci. Hospodářské noviny věnují této informaci celou úvodní stranu.

Následující den, 12. srpna, se tématu určitým způsobem věnuje Právo v rozhovoru s Janem Farským (STAN) Farský: S Babišem nepůjdeme na první straně. Ještě více se tématu věnují Lidové noviny, které mají na otvíráku článek Kobercový nálet na Čapí hnízdo, s pokračováním na straně 2 a 8.

Zarážející je opět přístup Mladé fronty DNES. Ta se tématu ten den sice věnuje, ale otvírák patří vysavačům Výkonné luxy končí, velí Brusel. Na titulní straně najdeme malý prostor pro článek, který pokračuje na následující straně s názvem Faltýnek: Nevím, co po mě chtějí. Každopádně se zdá, že závažnějším tématem než aktuální dění v politických sférách, jsou pro redakci Mladé fronty DNES v tento den spíše vysavače.

Hospodářské noviny se jako jediné na své úvodní straně věnují tématu i 14. srpna Stíhaný „premiér“ Hradu nevadí. Právo přichází s kauzou Čapí hnízdo až 15. srpna Babiš podle policie sám dotační podvod řídil, a vrací se k ní i 19. srpna. Vydává informaci o tom, že Babišova manželka ani děti doposud policie nevyslechla. Právo 26. srpna dává na otvírák rozhovor s Andrejem Babišem, ten se v rozhovoru vyjádřil, že jej policejní žádost Sněmovně o vydání k trestnímu stíhání od kandidatury do Sněmovny neodradí. Babiš: Jestli budu premiérem, rozhodnou voliči, ne policie.

Lidové noviny a Mladá fronta DNES na titulní straně žádnou informaci o kauze v období od 13. srpna až do 28. srpna neuveřejňují. V Lidových novinách jsou větší kauzou hormony, poměrně pravidelně se zde na úvodní straně vyskytují články o tom, jak ryby mění pohlaví, jak záplava hormonů ničí mužské spermie, čistírny vod propouštějí hormony, a dále publikují spojitost mezi hormony a cukrovkou. V Mladé frontě DNES je více prostoru dáno kůrovci, či loterii EET.

Lidové noviny 29. srpna dávají možnost k vyjádření A. Babišovi. Titulek Babiš: Řešte, kolik firma FAU dluží státu! sám o sobě napovídá, čeho se rozhovor týká. Hlavním tématem ten den v Lidových novinách jsou ale hormony Záplava hormonů ničí mužské spermie. Hospodářské noviny ten den přináší informace ke kauze v otvíráku s názvem Babišova nahrávka štěpí vládu.

Lidové noviny se kauzy Čapí hnízdo dotknou 31. srpna, na titulní straně Čapí hnízdo: Objevil se posudek. Mladé frontě DNES se na první straně objevuje informace, že většina poslanců mandátového a imunitního výboru doporučila Sněmovně vydání Faltýnka a Babiše.

Hospodářské noviny poté 1. září zveřejňují, že Babiše poslanci vydají: Babiše vydají i jeho poslanci. Právo se kauze věnuje 6. září, kdy se ve Sněmovně rozhoduje o vydání exministra Babiše i předsedy hnutí ANO Faltýnka. Titulek otvíráku Sněmovna dnes Babiše vydá. Lidové noviny se opět věnují hormonům: Čistírny vod propouštějí hormony. Mladé frontě DNES na titulní straně žádná informace k vývoji není.

Hospodářské noviny 9. září přináší již oficiální zprávu o tom, že poslanci skutečně zbavili šéfa hnutí ANO a jeho prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka imunity. V Právu se ten den objevuje na první straně rozhovor s Bělobrádkem Bělobrádek: S obviněným Babišem do vlády nikdy, kličkovat nebudeme.